• Zadzwoń, napisz e-mail lub skotaktuj się przez formularz kontaktowy

Dla miłośników historii

 W gminie Ciepłowody znaleźć można wiele śladów działalności cystersów.

Poszukiwacze pamiątek pocysterskich nie mogą ominąć leżącej na Wzgórzach Dobrzenickich w dolinie Zamecznego Potoku niewielkiej wsi Piotrowice Polskie, która do końca XIV w. była własnością rycerską, a od 1398 r. należała do henrykowskich cystersów. We wsi zachował się XVIII wieczny kościółek z ciekawym barokowym wyposażeniem. Na uwagę zasługuje zwłaszcza ołtarz główny, w którym zamieszczony jest obraz przedstawiający Matkę Boską Bolesną trzymającą na kolanach zdjętego z krzyża Chrystusa.

Z Piotrowic szlak cysterski prowadzi do uroczej wsi Muszkowice, która ma prawie 800 lat. Na początku XIII w. należała ona do starego rodu śląskiego Wierzbnów, a od 1282 r. była własnością cystersów aż do sekularyzacji zakonu w 1810 r. Cystersi mieli tutaj duży folwark, natomiast nigdy nie było tu kościoła a ludność należała do parafii w pobliskim Starym Henrykowie. Na Kaplicznym Wzgórzu na skraju bukowego lasu znajduje się barokowa kaplica św. Anny z 1707 r. a wokół niej XIX wieczna Kalwaria. Miejsce to było w XIX i w pierwszej połowie XX w. znanym i popularnym miejscem pielgrzymkowym, za przyczyną cudownego obrazu. Co roku 26 lipca (św. Anny) do Muszkowic przybywały liczne pielgrzymki, szczególnie ludzi starszych i chorych. Po zakończeniu pierwszej wojny światowej cudowny wizerunek został przeniesiony, a miejsce jego przechowywania nie jest dziś znane. Budynek kaplicy jest murowany, nakryty dachem dwuspadowym z ozdobną sygnaturką. Jej wnętrze zdobi polichromowany ołtarz, w którego centrum znajduje się figura Matki Boskiej z Dzieciątkiem a po jej bokach postacie św. Anny i św. Joachima. Sufit do dzisiejszego dnia zdobią piękne malowidła. Będąc w Muszkowicach warto wyruszyć pątniczym szlakiem Drogi Krzyżowej, której stacje rozrzucone są wokół kaplicy w przepięknym Muszkowickim Lesie Bukowym.

Z Muszkowic blisko już do Starego Henrykowa, którego historia także związana jest z henrykowskim klasztorem. Po sekularyzacji zakonu wieś weszła w skład majątku Fryderyki Luizy Wilhelminy, żony króla Zjednoczonych Niderlandów Wilhelma I. Stary Henryków słynie z pięknego gotyckiego kościoła p.w. Św. Marcina. Świątynia jest budynkiem jednonawowym, z węższym prezbiterium, wieżą od zachodu i dobudowaną od południa kruchtą. Wyposażenie jest utrzymane w stylu barokowym. Uwagę zwraca piękny ołtarz główny z płótnem Michała Willmanna, najsłynniejszego malarza epoki baroku działającego na Śląsku, przedstawiającym Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny a także ambona z wizerunkiem Chrystusa Dobrego Pasterza, symbolami wiary, nadziei i miłości oraz postaciami czterech ewangelistów. Godny zauważenia jest również prospekt organowy, ołtarz boczny św. Anny oraz pięknie okute XV-wieczne drzwi do zakrystii.

opracowanie: Kamil Pawłowski


  • Linki społecznościowe